شما اینجا هستید

دسته‌بندی نشده » کشاورزی دیگر جای آزمون و خطا نیست/ ۳ برابر بودن اراضی دیم نسبت به ‌آبی

به گزارش شهرمن ،اکبر فتحی در جلسه هماهنگی منطقه ای طرح جهش تولید در دیمزارها (شهرستانهای اهر ، کلیبر، خدآفرین، ورزقان و هوراند) به میزبانی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان اهر ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه (س)، با بیان اینکه جهادکشاورزی مکلف به تولید از منابع موجود است، اظهار داشت: نیاز است با همفکری و تشریح مسایل راه چاره‌ای برای جهش در تولید در بخش‌های مختلف حوزه کشاورزی پیدا کرد.

وی در ارتباط با ظرفیت‌های بخش کشاورزی گفت: رفع مشکلات و چالش‌ها در وضعیت نامطلوب اقتصادی توسط مدیران و کارشناسان بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی که رسالت جهادکشاورزی بوده و تامین ارز مورد نیاز، موجب شده تا در سال‌های اخیر حوزه کشاورزی نقطه اتکایی برای دولت در بخش اقتصادی کشور باشد و زحمات کشاورزان در این حوزه غیرقابل انکار است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به کشت محصولات دیم در استان گفت: نقطه اتکای استان در تولید محصولات کشاورزی، کشت دیم است چرا که حدود ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت دیم بوده و حدود ۳۰۰ هزار از اراضی به صورت آبی کشت می‌شود.

وی تاکید کرد: در جنین شرایطی با توجه به ظرفیت دیم در استان باید تولید محصولات را به سمت کشت دیم سوق داده و از این ظرفیت به نحو احسنت استفاده کرد.

وی افزود: بیشتر اراضی شهرستان های کلیبر، اهر، خداآفرین، ورزقان و هوراند به صورت دیم بوده و کشاورز شاخص منطقه در تولید گندم دیم می‌تواند یک تن گندم از هر هکتار برداشت کند و باید اقداماتی صورت گیرد که میانگین برداشت به کشاورز شاخص نزدیک باشد.

فتحی با مرور سرعت پیشرفت علم ودانش در جامعه و مقایسه آن با گذشته گفت: در زمان حال سرعت پیشرفت علم افزایش یافته و هر روز روش‌ها و کارکردها به روزرسانی می‌شوند باید خود را با  تغییرات علم وفق داد و وجود شرکت‌های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی در بخش کشاورزی می‌تواند به همسو حرکت کردن با پیشرفت علم کمک کند.

وی تاکید کرد: تا سال‌های اخیر معرفی گندم جدید سال‌ها زمان می برد، اما همین پیشرفت علم موجب شده هر سال چند رقم بذر جدید معرفی شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به هدف گذاری در تولیدات کشاورزی اشاره کرد و گفت: آمار و ارقام غلط و شعار دادن نمی‌تواند به پیشرفت و تولید بیشتر محصول منجر شود، بلکه باید با افزایش عملکرد در واحد سطح و ارتقای بهره وری در یک زمان مشخص دو یا سه ساله به هدف گذاری ها نایل شد.

وی به تلفیق علم تجربه در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: کننده کار کشاورزان بوده و کارشناسان با علم و دانش روز خود در جهت افزایش عملکرد در واحد سطح تلاش می کنند و تجربه کشاورزان و دانش بومی آنها، مکمل علم کارشناسان بوده و در افزایش بهره وری موثر خواهد بود.

فتحی به مشکلات ایجاد شده از باب بیماری کرونا و تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: این عوامل جنس مشکلات کشاورزان را تغییر داده و کشاورزان به امر کشاورزی خیلی مشتاق تر از قبل شده اند و شاید مهاجرت معکوس هر چند فصلی در شهرها و روستاها هستیم و در سال‌های قبل کشاورزان تمایلی به خرید بذر نداشتند و امسال به شدت در تلاش برای خرید بذر هستند.

وی به ضریب مکانیزاسیون در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: هر ساله کارشناسان برای افزایش این واحد در تلاش برای مکانیزه کردن فعالیت‌ها و ماشین آلات کشاورزی بوده و کشاورزان رغبتی نشان نمی‌دادند، اما امسال درخواست ها به قدری افزایش یافته که توان رسیدگی به تمام درخواست‌ها امکان‌پذیر نیست و این نشان دهنده افزایش ضریب مکانیزاسیون در سال‌جاری می‌باشد و باید از این فرصت‌ها برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی استفاده کرد.

وی همچنین به تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان امام(ره)  با وزرارت جهادکشاورزی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه طبق این تفاهم نامه بسیاری از مشکلات کارشناسان و کشاورزان با برنامه‌ریزی دقیق و با پشتیبانی این ستاد، حل خواهد شد و این تفاهم نامه در رسیدن به اهداف سازمان موثر واقع خواهد شد.

فتحی به بحران سرمازدگی در منطقه اهر و شمال‌غرب استان تاکید کرد و گفت: هر ساله بخشی از محصولات منطقه به دلیل سرمازدگی از بین می‌رود و مدیریت شهرستان‌ها باید برای جلوگیری از این مشکل، با تغذیه مناسب  و تقویت خاک، راه چاره‌ای بیندیشند.

وی به اراده و و روحیه جامعه کشاورزی اشاره کرد و گفت: باید همه افراد که در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند، با روحیه ای مضاعف و با علم خود برای افزایش بهره وری و تولید قدم بردارند و در ترسیم آمار، دقیق باشند و اطلاعات واقعی و به روز داشته و به دیگران انتقال دهند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با انتخاب کشاورز و ترویج کشاورزی گفت: خطا و اشتباه در کاشت محصولی مثل کلزا در زمینی نامساعد باعث مشکلات بزرگی مثل ضدترویج می‌شود و کشاورز به کشت کلزا اعتماد خود را از دست می دهد.

وی افزود: اگر کشاورزی که برای کشت محصولی انتخاب می‌شود و برداشت محصول با افزایش بهره‌وری همراه باشد، مسلماً همسایه‌های کشاورز در کشت بعدی خواستار همکاری و انتقال علم به زمین های خود خواهند بود.

فتحی با بیان اینکه دستگاه های دولتی و نظارتی در بخش کشاورزی حضور داشته و همکاری می کنند گفت: دیگر جای خطا و اشتباه و کم کاری وجود ندارد و باید در برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات با علم و آگاهی کامل پیشروی کنیم، چراکه اشتباه در کارکرد بخش کشاورزی در دیگر حوزه‌های دولتی و جامعه تاثیر گذار بوده و قابل جبران نخواهد بود.

وی افزود: علاوه بر این باید در جهت افزایش رفاه جامعه و دسترسی قشر محروم جامعه به تغذیه مناسب تا رسیدن به شعار و رسالت وزارت جهاد کشاورزی در تامین امنیت غذایی جامعه از هر فرصتی استفاده کرده وبا تلاش مضاعف برای رسیدن به اهداف پیش روی کنیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شهر من | پایگاه خبری تحلیل شهر من