شما اینجا هستید

ویژه خبری » شورا به جای نظارت دخالت می کند!/ چرا سال آخر شورای شهر تازه یادتان افتاده است که مردم هم هستند؟

پای دردودل عضو سابق شورای شهر تبریز نشستیم و از موضوعات کلان گرفته تا مسائل روز شهری را با او به گفتگو نشستیم. گفتگوی شهر من با نازیلا آصفی خالی از لطف نیست و از نظر می گذرد.

شهرمن: نظر شما در مورد اظهارات اخیر آقای کدخدایی در رابطه با اینکه تعریف رجل سیاسی تنها مختص مردان نیست و شامل زنان نیز می شود، چیست؟ و اینکه آیا در قشر بانوان فردی وجود دارد که بتواند کشور را اداره کند یا نه!

من هم صحبت های آقای کدخدایی را شنیده ام، همانطور که خودتان هم می دانید مرحوم اعظم طالقانی چندین بار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده بود، منتها حضور وی به عنوان یک زن در انتخابات تائید نشد. در این رابطه ابتدا باید ببینیم منظور شورای نگهبان از رجل به معنای مرد است یا انسان. من امیدوارم گفته های آقای کدخدایی صحت داشته باشد، البته نه به این معنا که حتما ما رئیس جمهور خانم داشته باشیم، بلکه همین که اجازه شرکت در انتخابات صادر شود، خیلی خوب است. چرا که با این اقدام به جایگاه والای زن ارزش داده می شود، همین نکته در کلام الله مجید نیز آمده است و هم معصومین و ائمه ما نیز اذعان کرده اند که هیچ تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. کاش این قضیه محقق شود، این یک حق طبیعی برای زنان است تا از حقوق سیاسی و اجتماعی خود در جامعه استفاده کند بعد باید ببینیم در جامعه ما بانوان به مرحله ای رسیده اند که بتوانند، رئیس جمهور شوند یا نه! شاید تاکنون فرصتی داده نشده است تا زنان در ایران عرصه اندام کنند و به همین دلیل احتمالا بازه چند سالی لازم است تا خانم هایی بتوانیم پرورش دهیم که شایستگی این مقام را داشته باشند. اما اصل مطلب این است که اجازه برابری و عرض اندام داده شود. مورد دیگر این است که مگر یک آقا از بطن تولد دارای توانایی و شایستگی ذاتی ریاست جمهوری بوده که در زنان نیست؟! این امر بسته به فضای کشور دارد. مگر تاکنون رئیس جمهورهای مرد ایران اشتباهاتی مرتکب نشده اند! انسان جایز الخطا است چه در کسوت رئیس جمهور چه یک خانم خانه دار.

 

شهرمن: پیش بینی شما از حضور اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو با توجه به عملکرد دولت روحانی چیست؟

من در حدی نیستم که در مورد مسائل کلان کشور اظهار نظر کنم، اما نظر خودم به عنوان یک شهروند عادی این است که مردم به خصوص مردم آگاه و روشنفکران از بازی های سیاسی و مسائل حزبی خسته شده اند. مورد دیگر این است که هنوز در کشور ما احزاب جایگاه خود را پیدا نکرده اند و به معنای واقعی کلمه حزب نداریم چرا که بر اساس تعریف حزب، این احزاب هستند که نفراتی را به عنوان نماینده خود انتخاب می کنند، اما زمانی که احزاب ما نمی توانند کاندیداهای مشخصی را چه در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس یا شورای شهر به مردم معرفی کنند و پاسخگو هم نیستند، نشان از بی برنامگی حزب ها دارد. نمونه کوچک این مساله را می توان در انتخابات شورای پنجم دید که تعدادی از افراد از جانب احزاب وارد شورا شدند و حتی جدای از عملکرد حزبی شان رفتار کردند، اما خود حزب ها نتوانستند در برابر عملکرد این افراد پاسخگو باشند. در این وضعیت با توجه به عملکرد آقای روحانی و فضایی که در جامعه امروز داریم، مردم زده شده اند. نظر من همین است که نه تنها جریان اصلاحات، بلکه اصولگرایان هم اقبال چندانی در انتخابات آتی ندارند. من احساس می کنم مردم شخصی را انتخاب می کنند که قبلا شایستگی هایش را نشان داده و اعتماد مردم را جلب کرده است. یا شاید هم چهره جدیدی خواهد آمد که ناشناخته است، از دید من این فرد نیز می تواند موفق باشد، مردم با خود می گویند، به او رای بدهیم تا ببینیم عملکرد وی چطور است، چون نتیجه کارهای افراد قبلی را دیده ایم.

 

شهرمن: در شورای پنجم، ۸ نفر از جریان اصلاح طلبی انتخاب شدند، به نظرتان این افراد تا چه حد به آرمان های اصلاح طلبی وفادار ماندند؟

زمانی که این افراد وارد شورا شدند، من با آن ها در ارتباط نبودم، با این حال باید بگویم، حتی انتخاب این افراد از سوی شورای هماهنگی اصلاحات هم درست نبود. انتخاب افراد برای لیست باید از روی یکسری معیارها و پارامترها باشد، از بین این افرادی که در شورای پنجم به عنوان نماینده اصلاحات معرفی شدند، به جر دو نفر هیچ کدام بین مردم نه رای داشتند و نه شناخته شده بودند. مورد بعدی این است که این افراد باید اصلاح طلب می بودند که از دید من تعدادی اصلا در این جریان حضور نداشتند. مساله دیگر، دارا نبودن تجربه و تخصص شورایی این لیست بود و در نهایت قضیه پاکدستی است که ما اصولا بنا را بر این می گذاریم که همه افراد شورا پاکدست هستند. در شورای پنجم این پارامترها کامل رعایت نشده بود و این امر به دلیل اعمال نظر و سلیقه افراد پر نفوذ در انتخاب لیست اتفاق افتاده بود. آنطور که شنیده بودم، به پیمان نامه ها و تعهدنامه هایی که امضا شده بود، در واقع عمل نشد.

 

شهرمن: اخیرا شاهد فوت یک نوجوان به دلیل افتادن در کانال حفاری شده در خیابان طالقانی تبریز بودیم، شما دلیل بروز چنین حوادثی را در چه می دانید و انتظار شما از شورای شهر و شهرداری در قبال این مسائل چیست؟

متاسفانه حوادث این چنینی هم در تبریز و هم در سایر شهرها اتفاق می افتد. نگاه من به قضیه این است که چرا باید جان انسان ها دارای کمترین ارزش باشد! تنها چیزی که اهمیت نمی دهیم، انسان ها و مردم هستند و این نشانگر عدم مدیریت صحیح شهری است. از سوی دیگر باید بگویم اعضای شورای شهر از مسیر اصلی خود منحرف شده اند. وظیفه شورا نظارت است نه اجرا. فوت نوجوان تبریزی واقعا اسفناک بود و واقعا سخت است که به دلیل یک ندانم کاری ساده اتفاق افتاده است. همین مشکلات را در مسائل مالی هم داریم. چرا اعضای شورای شهر به جای نظارت بر کیفیت آسفالت ریزی ها، به خاطر تبلیغ ، عملیات آسفالت ریزی خیابان ها را به نام خودش میزنند! اصلا آسفالت وظیفه آنها نیست و نمی توانند در امور اجرایی دخالت کنند که باید به فلان محله آسفالت بریزیم چون ساکنان این محله قرار است به من رای بدهند، این رویه درست نیست. این را می توان در مورد تمام مسائل شهری مطرح کرد. شورا به جای نظارت دخالت می کند. شورای به جای تمرکز روی انتخاب مدیران و شهرداران مناطق و بررسی سوابق اجرایی آنها، و هم چنین استفاده از کارمندان با تجربه در شهرداری ها می آید و بیرون از سیستم یک فرد صفر کیلومتر را بر مبنای رابطه، می کند مسئول فلان بخش و نتیجه اش هم می شود همین اتفاقات که به از دست رفتن جان یک نوجوان ختم می شود.

متاسفانه در زمینه نظارت در این چهار سال هیچ کاری در شوراها انجام نشده است. چرا شهرداری و شورای شهر هیچ عملکرد و کارنامه ای از این چهار سال ارائه نمی کنند؟ چه کارهایی انجام داده اند. با تاسف می بینیم اعضای شورا به جای تشکیل جلسه فوق العاده و توبیخ مسئولان و مسببان حوادث، از به حرکات پوپولیستی روی می آورند.

من آنروز با یکی از اعضای شورا صحبت می کردم و گفتم چرا سال آخر شورای شهر تازه یادتان افتاده است که مردم هم هستند. مردم از این حرف ها خسته شده اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شهر من | پایگاه خبری تحلیل شهر من