شما اینجا هستید

شورا و شهرداري » رسانه ها از ما تعریف کنند تا حمایت شوند!

علی آجودان زاده، نائب رئیس شورا که در غیبت دبیری بدلیل گذراندن دوران نقاهت کرونا، جلسه امروز را اداره می کرد، در سخنان پیش از دستور خود ضمن تبریک روز دانش آموز به همه دانش آموزان، در خصوص غیبت رییس شورا بیان کرد: دیروز پارکی به نام مدافعان سلامت نامگذاری شد و این نشان دهنده این است که شورا و شهرداری اهمیت ویژه ای به کادر درمان می دهد.

دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا در خصوص پیشـنهاد طرح تجمیـع مـدیریت، نگهـداری و صـیانت از بـافت و آثـار تـاریخی و میراث فرهنگی (مصوبه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی) بود.

شکور اکبرنژاد، عضو‌ شورا گفت: بخشی از بافت های فرهنگی و قدیمی در مناطق ۴، ۸ و ۱۰ هستند. بافت های تاریخی هم باید انسجام داشته باشد و به آنها توجه بیشتری شود. باید بودجه پایداری برای این مناطق تدبیر شود و پیشنهاداتی برای فعالیت های فرهنگی و گردشگری ارائه شود.

وی همچنین ضمن آرزوی سلامتی برای تمامی مبتلایان کرونا افزود: پارکی که به نام مدافعان سلامت نامگذاری شد، به عنوان تجلیل و قدردانی از کادر سلامت می باشد.

در ادامه محمدباقر بهشتی، عضو‌ دیگر شورا گفت: در طرح ۵ ساله محور تصویب شده است که بافت تاریخی را نباید از دست بدهیم؛ باید آن را به چشم انداز تبدیل کنیم.

بلاتکلیفی بافت های تاریخی بین شهرداری و میراث فرهنگی 

وی افزود: تقویت واحد های مسکونی در بافت های تاریخی امنیت را بیشتر می کند.

بهشتی تاکید کرد: بافت تاریخی می تواند هویت فرهنگی را احیا کند و باید توجه ویژه ای به آن ها داشته باشیم؛ باید در محله میار میار تئاتر ایجاد کرد.

فرج محمد قلی زاده، عضو‌ شورا نیز در این خصوص گفت: بافت های تاریخی پراکنده هستند ولی بودجه منطقه ۸ با دیگر مناطق فرقی نمی کند.

وی تصریح کرد: نباید منبع درآمدی منطقه ۸ را به مالیات تبدیل کنیم، اگر اینطور باشد معنی بافت تاریخی را از دست می دهد.

وی در پایان گفت: باید این مناطق را از دیگر مناطق جدا کرد و از بافت تاریخی نیز صیانت کرد.

فریدون بابایی اقدم، عضو شورا در ادامه بیان کرد: میراث فرهنگی و شهرداری باید همدیگر را قبول داشته باشند. اگر بخواهیم به بافت های تاریخی اهمیت بدهیم، باید به میراث فرهنگی بهای زیادی بدهیم.

عبدالله تقی پور، عضو دیگر شورا گفت: ۲۰ سال قبل شهرداری فرهنگی تشکیل شده بود و وظیفه آنها احیای درب ها و فضای سبز و تملک در خانه های با ارزش بود.

وی تصریح کرد: در مرکز شهر برای پوسته خارجی هیچ دخل و تصرفی داده نمی شود ولی برای بافت های تاریخی مجوز دخل و تصرف داده شده است.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز در این باره گفت: برای بافت های تاریخی پول خرج می کنند و به آنها به عنوان کسب درآمد نگاه می کنند. باید به بافت های تاریخی اهمیت داده شود.

وی افزود: ۷۰ درصد قضیه ما نیستیم. بقیه دستگاه ها هم توضیح بدهند و باید به افرادی که در آنجا زندگی می کنند باید پاسخگو شد.

شهین باهر ادامه داد: متاسفانه طرح هنوز بلاتکلیف می باشد و هنوز تعریف خاصی از آن ارائه داده نشده است.اگر میراث فرهنگی نباشد ما نمی توانیم کاری انجام بدهیم.

وی در خصوص فعالیت های اخیر شهرداری بیان کرد: ما در این مدت طراحی میار میار را عوض کردیم تا بحث مترو تعیین و تکلیف شود، تملک بلوک جمهوری اسلامی را شروع کرده ایم، مرمت خانه کلکته چی هم شروع شده است.

شهردار تبریز افزود: ما در کنار وظایف خود این کارها را شروع کرده ایم. حال اعضای شورا باید بقیه دستگاه ها را پای کار بیاورند.

آجودان زاده در پایان بررسی این طرح گفت: ۳ نفر از اعضای شورا دو ماه فرصت دارند تا طرح پیشنهادی را به صحن شورا بیاورند.

لازم به ذکر است در پایان، با رای اکثریت شورا، به اعضای مشخص شده دو ماه فرصت داده شد تا طرح پیشنهادی را به صحن شورا بیاورند.

دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا به بررسـی دسـتورالعمل نحوه حمـایت از ورزشـکاران مـدال آور شـهر تبریز (مصوبه کمیسـیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی) بود.

سعید نیکو خصلت عضو شورا در این خصوص گفت: در المپیک بعدی که در توکیو برگزار می شود، به احتمال زیاد سه یا چهار نفر از ورزشکاران ما حضور خواهند داشت که باید حمایت شوند.

وی تاکید کرد: باید از ورزشکاران شهرمان حمایت‌های خوبی صورت بگیرد.

سونیا اندیش، عضو شورا در ادامه گفت: هر کسی که قهرمان می شود بجز خود و مربی‌اش، حمایت‌های هیئت‌ها را نیاز دارد ولی متاسفانه هیئت های ورزشی برای این کار بودجه کافی ندارند.

حتی برای چای و قند هم پول نیست!

وی افزود: باید بتوانیم حمایت های سالانه جزئی از هیئت های ورزشی داشته باشیم چون هیئت های ورزشی حتی برای قند و چای پول ندارند!

اندیش تصریح کرد: شهرداری می‌تواند در قالب حمایت‌های مختلفی، اقدام به حمایت از هیئت‌های ورزشی کند.

در ادامه سعید نیکوخصلت در واکنش به سخنان اندیش بیان کرد: سال گذشته ۲۰۰ میلیون تومان به اداره ورزش و جوانان استان کمک شد.

رسانه ها از ما تعریف کنند تا حمایت شوند!!

فرج محمد قلی زاده عضو دیگر شورا گفت: دلیل این که از تعدادی رسانه حمایت می شود و از تعدادی حمایت نمی شود چیست؟ این به نفع ما نیست. ما از رسانه ای که ما را تعریف می کند حمایت می کنیم و از رسانه ای که ما را نقد می کند حمایت نمی شود!

در ادامه فریدون بابایی اقدم گفت: در رابطه با ورزش های همگانی چه کاری انجام داده ایم؟ ما باید سیاست های ورزش را برای خود تعریف کنیم، باید بدانیم یک ورزشکار با چه حمایت هایی می تواند قهرمان شود؟

شهرداری کیسه خلیفه شده

این عضو شورای شهر همچنین به نشانه اعتراض گفت: شهرداری را به کیسه خلیفه تبدیل کرده ایم!

فرج محمد قلی زاده خاطرنشان کرد: باید از هیئت های ورزشی حمایت کنیم چون اگر حمایت های اسپانسری از آنها صورت نگیرد، نمی توانند حتی به اردو بروند.

وی افزود: اگر ۵۰۰ تومان هم به ورزشکار داده شود برای آنان انگیزه ایجاد می شود؛ جوانان با غیرتی وجود دارد که با حمایت، می توانند در ورزش های انفرادی برای کشورمان افتخار بیافرینند.

چرا دیگر خبری از کریم باقری ها نیست

در ادامه سعید نیکو خصلت گفت: ۳۰ سال است که تیم  های فوتبال تبریز یک کریم باقری تربیت نداده است

وی افزود: ما تابحال هیچ وقت از کسی حمایت نکرده ایم. کی تا بحال به یک مدرسه حاشیه نشین کمک کرده ایم یا برای آنان یک دست لباس ورزشی خریده ایم؟

نیکوخصلت تاکید کرد: ما باید به قهرمانان به طور یکسان نگاه کنیم و این باعث شود که آنها پیشرفت کنند.

غلامحسن مسعودی ریحان، عضو دیگر شورا گفت: در ایران از ورزش های قهرمانی حمایت شده است ولی اکثرا ورزشکاران وضعیت مالی خوبی ندارند و این کار خوبی است که ما از آنان حمایت کنیم.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز نیز گفت: خدمات باید به صورت عادلانه در بین هیئت های ورزشی توزیع شود.

وی افزود: ما با کم ترین هزینه از مدارس حاشیه نشین حمایت کردیم و در جامعه قهرمان شدند.

سد معبر با مصالح ساختمانی

سونیا اندیش در اثنای جلسه تذکر داد: متاسفانه بعضی از پروژه های ساخت و ساز در سطح شهر، علیرغم طرح در کمسیون عمران، متاسفانه مصالح ساختمانی آنها تمامی پیاده رو ها را سد کرده که تنش عصبی و امنیتی و خطرات جانی برای شهروندان به دنبال دارد.

وی افزود: در اکثریت پروژه ها ایمن سازی صورت نگرفته است. باید خطرات این موضوع به مدیران ابلاغ شود تا نسبت به اصلاح رفتار خود اقداماتی انجام دهند.

بیگاری از سربازان امریه شهرداری

اندیش خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی از مسئولین با سربازهایی که در شهرداری به صورت امریه کار می کند بعضا رفتار مناسبی ندارند؛ برخی از مدیران حتی کارهای شخصی خود را به آنها می سپارند. در یکی از ایستگاه های آتشنشانی از این جوانان بیگاری کشیده می شود.

وی در پایان گفت: خواهشمندم این موضوع به مدیران ابلاغ شود تا نسبت به اصلاح رفتار خود اقداماتی انجام دهند.

حیف و میل بودجه در لوپ توانیر

فریدون بابایی اقدم نیز درخصوص پروژه لوپ توانیر گفت: در این طرح بودجه ای حیف و‌ میل شده که باید در این راستا نظارت هایی ترتیب داده شود.

اداره مترو با جیب مردم / محرمانه بازی ها در راه است؟

محرم محمد زاده در پایان جلسه تاکید کرد: اگر سوالی دارید بعدا مطرح کنید. بعضی سوالات محرمانه هستند! اگر واقعا می خواهید مشکل حل شود یک جلسه محرمانه تشکیل دهید.

وی ادامه داد: مگر قبل از ما شورا چه کاری انجام داده است که ما نکرده ایم؟!

محمدزاده خاطرنشان کرد: دولت چقدر بودجه به مترو اختصاص داده است؟ فعلا که ما از جیب مردم به مترو کمک می کنیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شهر من | پایگاه خبری تحلیل شهر من