شما اینجا هستید

یادداشت » تو کوچکتر از آنی که به ما درس غیرت بیاموزی!
گروه : یادداشت

روزنامه امین
سرمقاله
وحید خدادادی/روزنامه نگار

 

نشست علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی تحت تاثیر شعرخوانی ضد ایرانی رییس جمهوری ترکیه قرار داشت. با وجود آنکه تعداد زیادی از نمایندگان سخنان گستاخانه رجب طیب اردوغان را محکوم کردند، نطق نماینده شازند برای دقایقی جو مجلس را متشنج کرد. او بعد از آن که به کنایه ظریف را عالیجناب نگران کودتای ۲۰۱۶ خطاب کرد، تشری هم به همکاران مجلسی و آذری زبان خود زد و در مورد سیاست خارجی جمهوری اسلامی به گونه ای سخن گفت که گویا رای جنابشان فصل الخطاب سیاست خارجی نظام است.
این چند خط را به دلیل اهمیت موضوع و اجحافی که خواسته یا ناخواسته در حق آذری زبانها کرده می نویسیم، تا شاید وقتی رگ احساسش خوابید و کمی آرام گرفت، به دور از غرض مطالعه کند تا شاید تکانی بخورد و به خود آید. در سه بخش مجزا گفته های این نماینده مجلس را که ادبیاتش در نتیجه عمل توفیری با رفتار اردوغان نداشت، به بحث نشست.
جنابشان رسما در یک جلسه علنی عفت کلام خود را حفظ نکرد و نمایندگان آذری زبان را مورد تفقد قرار داد. همانطور که از نامش به وضوح پیداست این افراد نماینده مردم آذری زبان را هستند و توهین به آنان و بی غیرت خطاب کردنشان در واقع نصب این لقب به کلیت شهروندانی است که به این زبان تکلم میکنند. به جز یکی دو نفر این عزیزان زبان در کام گرفتند. چون از واژه شریف غیرت سخن به میان آمده است، کوتاه در باب مفهوم آن با شما صمیمانه سخن می گوییم. شما احتمالا یا در این کشور نبودید یا اشتباهی حالی شدید، پس تکرارش جای دوری نمی رود که مردان غیور این خطه فردای بعد از تجاوز رژیم بعث عراق، اسلحه به دست پشت خاکریز خرمشهر صف بسته بودند. آمار شهدای آذربایجان را در تمام دوران دفاع مقدس در بیاورید و به آن جمع آمار شهدای مدافعین حرم را که باز از همین خطه بوده اند، اضافه کنید. شاید رقم حاصله به اندازه ای بزرگ باشد که شما توان خواندنش را ندهد. بعضی اسامی خاص حرمت دارد، قداست دارد، متصف به برخی اوصاف است و تا بر زبان جاری می شود، خاطره و ویژگی خاصی را یادآوری می کند، درست مثل نام مولایمان علی که نامش مترادف عدالت است، واژه آذربایجان هم با غیرت کلید خورده و خواهی نخواهی شریف است.
این که جنابعالی سیاست خارجی جمهوری اسلامی را در حمایت از قره باغ به نفع آذربایجان درک نمی کنید، نشان از میزان عمق سواد استراتژیک شما دارد. قره باغ بخش لاینفک جهان اسلام است و از سویی منازعه اخیر به جهت اشتراک زبانی و مذهبی ایران با کشور آذربایجان ایجاب می کرد تا قره باغ برای آزادی از حمایت کامل ایران برخوردار باشد. نحوه ادای کلام شما و سینه چاک کردنتان برای ارمنستان، از آن روی که اقلا و اسما شما را مسلمان شیعه میدانیم، نشان از ناآگاهی شما در این رابطه دارد و از این رو در مسائلی که به آن علم ندارید، اظهار نظر نکنید. ناآگاهی و بی اطلاعی عمو رجب از فحوای شعری که بر زبان آورده نمیتواند توجیه مناسبی برای زیر سوال بردن اصل داستان باشد.
وجهه سوم این بحث مربوط به سیاست خارجی نظام در حمایت از کودتای ارتش ترکیه است. یکی از بدیهی ترین اصول روابط بین الملل آن است که سیاست خارجی دوست و دشمن دائمی ندارد و در بزنگاه های مختلف نحوه رفتار دولتها به جهت اصل لایتغیر منافع ملی متغیر است.
برای صحبت در مورد آذربایجان همیشه دوبار بیاندیشید، شما در اندازه و قواره ای نیستید که به مردمان غیور این خطه درس غیرت بدهید. همین مردم امتحان پس داده هایی هستند که در زمان مناسب و برهه های حساس پای کار بوده اند تا شما از خواب بیدار شوید، اینان جان برکف صف کشیده اند. نام آذربایجان را با احتیاط تمام بر زبان آورید و آرام باشید، ما هم قول می دهیم که این سخنان شما را نشنیده بگیریم و از سر ناآگاهی و نادانی تلقی کنیم. البته می شد با شما با همان زبانی که خود در صحن علنی سخن گفتید، هم کلام شویم، اما صد افسوس که حرمنت قلم و شرافت آذری ها این امکان را سلب نموده است. باشد که خوددار باشید، وقتی از واژه غیرت برای ترک زبان ها سخن می کنید گویی تاجر ناشی و کار نابلدی هستید که زیره به کرمان برده اید!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شهر من | پایگاه خبری تحلیل شهر من