شما اینجا هستید

شورا و شهرداري » تبریز دیگر شهر اولین ها نیست!

شهرام دبیری، رئیس شورا در سخنان پیش از دستور خود گفت: روز چهارشنبه روز جهانی استاندارد است و امیدواریم تمامی ارگان ها نظارت کامل داشته باشند تا فعالیت ها طبق استانداردهای جهانی انجام شود.

وی همچنین ضمن گرامیداشت روز نابینایان افزود: ما باید سعی کنیم محیط جامعه را برای نابینایان آماده کنیم و در این زمینه باید بیشتر پرداخته شود.

نظارت بر پرداخت حقوق کارگران

دبیری در مورد بررسی پرداخت حقوق کارگران نیز اظهار داشت: حدود ۲ درصد حقوق کارگران دیرتر پرداخت می شود و این باعث ناراحتی کارگران است و شهرداری باید نظارت داشته باشد تا حقوق کارگران به موقع پرداخت شود.

هشدار کرونایی رئیس شورا

وی ادامه داد: در ایران تا به امروز تعداد مبتلایان کرونا ۵۰۰ هزار نفر، فوتی‌ها ۲۸ هزار و بهبودیافتگان ۴۰۰ هزار نفر هستند و این آمار هر روز در حال نوسان می باشد و متاسفانه بر خلاف کشور های دیگر، روند این بیماری در ایران صعودی است.

رئیس شورای شهر تصریح کرد: در تبریز تعداد بستری‌های کرونایی بیشتر از ظرفیت تخت‌ ها می باشد چون تمام ظرفیت بیمارستان‌های ما به کرونا اختصاص نیافته زیرا ما بیماران دیگری هم داریم.

وی در پایان گفت: واکسن آنفولانزا به استان ما نیز وارد شده است و افراد پر خطر در اولویت می باشد و واکسن در بین آنان توزیع شده است.

دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا به بررسی لایحه شماره ۳۳۲۷۵/۹۳ مورخ ۹۸/۵/۲۲ شهرداری تبریز مبنی بر قرارداد منعقده فی‌مابین شهرداری تبریز بـا دانشـگاه شـهید مـدنی آذربایجان در خصوص احـداث واحـد تولیـد انبوه عامل بیوکنترل آفات با قید ضرورت یک فوریت پرداخت.

سعید نیکو خصلت، عضو‌ شورا در این خصوص گفت: قراردادی در این راستا تدوین شده است و ایپ طرح در سطح بین المللی می باشد و‌ توجیح اقتصادی آن زیاد است.

وی ادامه داد: حدود ۱۱ میلیارد تومان در سال اول تصویب شده بود که از طرف شهرداری، مکان در اختیار آنها گذاشته می شود.

نیکو خصلت در پایان گفت: طول مدت قرار داد ۲۴ ماه می باشد که قابلیت اقتصادی دارد و به پرسنل آموزش داده می شود.

دبیری‌ ادامه داد: طرف قرار داد ما در اینجا دولت می باشد و ما باید مجوز دریافت کنیم.

فریدون بابایی اقدم، عضو دیگر شورا تاکید کرد: از الزامات این کار باید بیشتر توضیح داده می شد چون یک مبلغ هنگفت است و الزامی هم ندارد که تصویب شود.

محمدباقر بهشتی، عضو دیگر شورا گفت: به نظر من نیاز به مصوبه جدید نمی باشد چون قبلاً آن را تصویب کرده ایم. شورا این اعتبار را تصویب می کند و شهرداری هم آن را اجرا می کند.

سونیا اندیش، عضو‌ شورا ادامه داد: موضوع باید بررسی شود و باید جهاد کشاورزی این موضوع را مطرح کند که آیا نیاز است که ما کار آن ها را انجام دهیم؟ پس نقش جهاد کشاورزی کجا می رود؟

رسول موسایی، قائم مقام شهرداری در این مورد اظهار داشت: در بودجه، مصوب دو میلیارد تومان برای نماتود آورده شده است در حالی که تنها ۸ میلیارد فقط برای تجهیزات این پروژه مورد نیاز است.

غلامحسن مسعودی ریحان، عضو دیگر شورا در این خصوص گفت: استفاده از این تکنولوژی اقدام خوبی است و من آن را به فال نیک می گیرم.

بابایی اقدم خطاب به دبیری: مطمئنی سال بعد در شورا هستی؟

شهرام دبیری، رئیس شورا نیز گفت: این پروژه، یک پروژه زیست محیطی است و از شهرداری می خواهیم اگر این پروژه به تصویب رسید، مرحله به مرحله آن را پیش ببرد.

بابایی اقدم در پاسخ به دبیری گفت: نظرات کارشناسی باید قبل از شورا مطرح می شدند. امسال برای شما سال آخر شورا می باشد و شما از کجا مطمئن هستید سال بعد در شورا باشید؟ شاید اصلا شورای سال بعد به این کارها اعتقاد نداشته باشد.

مگر شورا بنیاد خیریه است!

وی افزود: شما می گویید که دانشگاه از ظرفیت کشور استفاده کند. مگر شورا بنیاد خیریه است که چنین پیشنهادی می دهید؟

بابایی اقدم در پایان گفت: خیلی روشنفکرانه است که به جای حل مشکلاتی مانند مسیر گشایی، در جایی هزینه کنیم که طراوت محیط کم نشود. خواهش میکنم کمی هم واقع بین باشیم!

دبیری در پاسخ به سخنان بابایی اقدم گفت: قرار نیست همدیگر را قانع کنیم لطفاً چارچوب قانون را رعایت کنیم. بعد از نظرات موافق و مخالف رای گیری می شود

اندیش افزود: ما می توانیم با این بودجه نماتود را خریداری کنیم و ببینیم آیا قابلیت استفاده از آن وجود دارد یا نه؟

شکور اکبرنژاد، عضو‌ شورا در پاسخ به اعتراضات اعضای شورا گفت: بحث را زیاد طولانی نکنیم. این یک کار تحقیقاتی می باشد.

مسعودی ریحان ادامه داد: سالانه میلیون ها تن سم خریداری می شود و در دنیا برای استفاده از این سم ها مخالف می شود و خریداران این سم ها مافیا هستند. شما دیگر در مزارع حشرات زیادی را نمی بینید و این از اثرات سم ها می باشد.

در نهایت این لایحه با رای اکثریت شورا به تصویب رسید.

دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه شورا در مورد بررسی لایحه شماره ۳۹۸۵۵/۹۳ مورخ ۱۳۹۹/۷/۲ شـهرداری، مبنی بر صدور مجوز حفاری جهت ایجاد بستر فیبر نوری در قاب اعتبارات بودجه مصوب با قید یک فوریت بود.

محمد فرج قلی زاده، عضو شورا در گفت: نظر من این است که این موضوع به کمسیون های مربوطه ارسال شود تا کارشناسی شود.

دبیری در پاسخ به قلی زاده گفت: این موضوع نزدیک یک سال است مطرح شده است و این طرح حتی در شهر های کوچک هم به اتمام رسیده است و فقط شهر ما عقب مانده است. نیازی نیست که این مصوبه دوباره به کمسیون ارسال شود.

عبدالله تقی پور، عضو دیر شورا افزود: این پیشنهاد منطقی می باشد چون برای زیر ساخت های هوشمندانه نظرات کارشناسی لازم است.

جلسات سلیقه ای با متکلم وحده 

اندیش بیان کرد: شما خودتان دفاع می کنید و اجازه نمی دهید که اعضا، نظرات موافق و مخالف خود را بیان کنند. مثل اینکه جلسات شورا متکلم وحده شده است!

وی در اعتراض به دبیری گفت: جدیدا روش های بررسی در شورا عوض شده است و بنده به هیچکدام از جلسات ایرانسل دعوت نشده ام. جلسات شورا سلیقه ای شده است و مثل اینکه جلسات، قبل از شورا، توسط افراد دیگر کارشناسی می شود!

اکبرنژاد تاکید کرد: اجازه دهید کمیسیون ها این لایحه را بررسی کنند و هفته بعد به تصویب برسد.

محرم محمد زاده، عضو دیگر شورا در اعتراض گفت: چرا هر بار که رای گیری ها دچار تنش می شود، کار را به تعویق می اندازیم؟ شما نمی توانید جلوی تکنولوژی بایستید.

وی همچنین افزود: اسم تبریز شهر اولین ها می باشد اما ظاهرا شهر آخرین ها هم نمی شود! خواهشا این موضوعات به تعویق نیفتد چون الان زمان تکنولوژی است. هیچ کدام از شما ها در مورد فیبر نوری سواد ندارید. اگر فقط شبکه نوری نباشد شبکه های اینترنت نمی باشد!

محمدزاده در پایان گفت: باید ابتدا لایحه ها به رای گیری بیاید تا بعد به مردم بگوییم این لایحه توسط کسانی که شما به آن ها رای داده اید به تصویب نرسید!

قلی زاده در پاسخ به سخنان محمدزاده گفت: هیچکس با فیبر نوری مخالف نیست فقط در مورد شیوه ها جای حرف وجود دارد.

دبیری در ادامه گفت: این یک بدعت نیست. من به قوانین آشنا هستم و آن ها را رعایت می کنم.

اندیش در پاسخ به عمل دبیری تاکید کرد: شما حق ندارید تریبون را برای من قطع کنید!

کریم صادق زاده، عضو‌ شورا در این خصوص گفت: این یک پروژه بزرگ است و ما می توانیم با این کار برای جوانان کار ایجاد کنیم. این پروژه فقط در شهر ما انجام نشده است و شهر های عقب تر از ما این موضوع را به سر انجام رسانده اند!

دبیری در اثنای جلسه تاکید کرد: اجازه دهید این موضوع باز شود بعد نظرات خود را بدهید.

نیکو خصلت اظهار داشت: ما قبل از عید یک کارگروه تشکیل دادیم و کارشناسان ۵ سناریو برای ما ارائه دادند. مزیت این کار این است که کل شهر پوشش داده می شود.

دبیری تصریح کرد: ما نباید وقت را تلف کنیم و باید تا اتمام این دوره شورا، زیرساخت های فیبر نوری را کامل کنیم.

تقی پور در ادامه گفت: هیچکس مخالف اجرای این طرح نیست بلکه همه موافق هستند. اگر موافق باشید در کمیسیون محل حفاری را مشخص کنیم.

حکایت ناگفته جلسات ایرانسل 

محمد حسن اسوتچی در این راستا گفت: در متن لایحه بحث جلسات ایرانسل وجود ندارند.

وی همچنین در پاسخ به سخنان تقی پور گفت: خواهشا نگذارید این موضوع از شفافیت بیفتد. لطفاً ما هم این کارشناسان را بشناسیم و با آن ها آشنا بشنویم‌.

اندیش در پایان گفت: باتوجه به متن صورت جلسه، طرح باید در کمسیون عمران بررسی شود بعد به صحن شورا بیاید.

لازم‌ به ذکر است که این لایحه با رای اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید.

در ادامه مهدی رفعتی، مدير عامل مؤسسه نابينايان بصير در جمع اعضای شورا گفت: در آستانه جهانی روز نابینایان قرار گرفته ایم. شهر تبریز همیشه شهر اولین ها بود و اولین مدرسه نابینایان در این شهر تأسیس شده بود ولی متأسفانه الان دیگر شهر اولین ها نیست!

غفلت از فضاسازی شهری برای نابینایان

وی ادامه داد: در شهر تبریز فضا برای نابینایان مناسب سازی نشده است و متأسفانه نمادین می باشد. ما انتظار داریم مطالعه بیشتر بر روی مسائل نابینایان داشته باشید چون این قشر از لحاظ علمی قوی هستند.

رفعتی افزود: از ارگان های دولتی درخواست داریم حمل و نقل عمومی برای نابینایان و معلولین طبق قانون رایگان شود.

مدير عامل مؤسسه نابينايان بصير همچنین گفت: باید توسط شورا و شهرداری، کمک مالی به این موسسه انجام شود.

بازهم قصه پرغصه حقوق کارگران

در ادامه جلسه، اسوتچی در اعتراض به دیرکرد حقوق کارگران گفت: حقوق کارگران به کجا رسیده است؟ توجیه تان در این زمینه چیست؟ پیام ها که به دست شما می رسد.

وی افزود: تا به امروز حقوق ۴ شرکت پرداخت نشده است. حقوق کارگران حتما باید پرداخت شود.

مسعودی ریحان ادامه داد: برای قطار شهری میلیارد ها هزینه می کنیم ولی نظارتی روی آن نداریم.

توهین به ائمه جمعه ممنوع

محمد زاده همچنین اظهار داشت: اخیرا در موضوع قره باغ به امام جمعه های شمال غرب بی احترامی کردند. من به این افراد هشدار می دهم که بار اول و آخرتان باشد.

وی افزود: چرا از کارخانه ای نتوانسته ۶ ماه حقوق کارگران خود را پرداخت کند دفاع نمی کنید؟ این ها همه به ما رای داده اند.

کجای دنیا از سرباز کرایه اتوبوس می گیرند؟

محمدزاده بیان کرد: در بی آرتی ها از سربازها کرایه می گیرند. در کجای دنیا از سرباز کرایه می گیرند؟ واقعا جای خجالت دارد!

قتلگاهی به نام اتوبان کسایی

وی در پایان‌ گفت: اتوبان کسایی هم به قتلگاه تبدیل شده است کسی هم نیست این موضوع را بررسی کنند که چرا این همه تصادف رخ می دهد؟

بابایی اقدم نیز ادامه داد: پرسنل درمان فروکش کرده است و وضعیت جامعه واقعا بحرانی می باشد.

وی گفت: کف سازی مسجد مقبره شروع شده است. در مورده پروژه پل توانیر هم من چندین بار تذکر داده ام که این پروژه دارای اشکالاتی می باشد و باید آن را رفع کنیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شهر من | پایگاه خبری تحلیل شهر من