شما اینجا هستید

سیاسی و اجتماعی » بیشتر خود را اهل فرهنگ می‌دانم تا مدیر فرهنگ/وضعیت فرهنگ و هنر در آذربایجان شرقی مطلوب نیست

سیدقاسم ناظمی امروز در مراسم معارفه‌اش اظهار داشت:  برای توسعه فرهنگی یک منطقه در فضای رقابتی کشور نیازمند همه هستیم، اگر گمان کنیم فقط اداره کل ارشاد می‌توان مشکلات را حل کند اشتباه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: برای من مرحوم دکتر محمدپور از دوستانِ برادر بود و همواره ارتباطات خوبی داشتیم. دنیا مجال گذر است و کسی دائم‌العمر نخواهد بود. به خانواده، خودم و اهالی فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی تسلیت عرض می‌کنم.

بیشتر خود را اهل فرهنگ می‌دانم تا مدیر فرهنگ/ بودجه فرهنگی ما متناسب شان فرهنگی نیست

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد استان گفت: حوزه فرهنگ اهمیت ویژه‌ای دارد. من همواره مجال‌هایی برای کار داشتم ولی هرگز حوزه فرهنگ را با وجود تمام دشواری‌ها ترک نکردم. بیشتر خود را اهل فرهنگ می‌دانم تا مدیر فرهنگ.

ناظمی در ذکر اهمیت حوزه فرهنگ گفت: مقام معظم رهبری فرمودند: «فرهنگ چیزی است که من حاضرم برای آن بمیرم.» ولی ما در سال‌های اخیر برای این حوزه که رهبر کشور حاضرند برای آن جان دهند، حتی تره هم خرد نکرده‌ایم! بودجه فرهنگی ما متناسب شان فرهنگی نیست. امیدوارم تصمیم‌گیران ارشد ما این امکان را بدهند تا فرهنگ رشد کنند.

این کشور بدون فرهنگ چه دارد!؟/باید خود را با زبان و فرهنگ و هنر عرضه کنیم

مدیرکل فرهنگی و ارشاد استان اضافه کرد: این کشور بدون فرهنگ چه دارد!؟ ما بدون سعدی، حافظ، شهریار، بیگجه‌خانی، عزت‌الله انتظامی، استاد محمد عابد و… چه داریم؟! قطعا کشورهای دیگری هستند که سرمایه بیشتری از ما دارند ولی چیزی برای عرضه ندارند. ما سرمایه فرهنگ را در جیب داریم و باید خود را با زبان و فرهنگ و هنر عرضه کنیم.

دو حجت و دلیل برای حضور در عرصه فرهنگ دارم

ناظمی تصریح کرد: حجت من برای حضور در عرصه مدیریت فرهنگی استان، ابتدا بدهکاری به روح امام و شهدا بود و سپس دین اهالی فرهنگ و هنر بر گردنم. بعد از این موارد دو حجت و دلیل برای حضور در عرصه فرهنگ داشتم. نخست حضور حصرت آقای آل‌هاشم در تبریز است که فرصتی برای بروز اهالی فرهنگ و فضای گفتمان و تضارب آرا ایجاد کردند.

وی اد امه داد: دومین حجت من حضور استانداری فاضل و اهل علم و فرهنگ است. اگر این دو دعوت نبود بنده خود را لایق این جایگاه نمی‌دانستم.

ناظمی درباره اهمیت تبریز در منظومه فرهنگ و هنر ایران گفت: من برای ذکر جایگاه و شان تبریز به نقل قولی از شمس تبریز بسنده می‌کنم که درباره تبریز گفته‌است: «آن‌ جا کسانی بودند که کمترینشان منم که بحر مرا بیرون انداخته است.» مطمئنا شهر تبریز و آذربایجان افرادی برتر از بنده داشته ولی محبت استاندار و امام جمعه و نیز حضور دوستان هنرمندم در تبریز باعت شد به این ماموریت را برگردم.

مدیران حوزه فرهنگ را خادمان و کارگران اهالی فرهنگ می‌دانم

وی تاکید کرد: مدیران حوزه فرهنگ را خادمان و کارگران اهالی فرهنگ می‌دانم. اگر هنرمندان نباشند ضرورتی برای حضور اداره ارشاد نیست. اگر بنده مسئولیتی دارم به خاطر وجود بزرگانی است که در این شهر هنر خلق می‌کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: برای توسعه فرهنگی یک منطقه در فضای رقابتی کشور نیازمند همه هستیم. اگر گمان کنیم فقط اداره کل ارشاد می‌توان مشکلات را حل کند اشتباه می‌کنیم.

وضعیت فرهنگ و هنر در آذربایجان شرقی مطلوب نیست

ناظمی خاطرنشان کرد: ما از قافله فرهنگ و هنر کشور عقب‌ماندیم و در مقایسه با برخی استان‌ها در وضعیت مطلوبی نیستیم. نباید فقط به پیشینه خود اکتفا کنیم و باید برای امروزمان نقشه بکشیم.

وی افزود: هنرمندان ما پای کارند ولی مسئولان باید بازار حوزه فرهنگ و هنر را توسعه دهند و علاقه‌مند و باورمندم که در کل کشور باید فضای رقابتی باشد. امروز در این استان هنرمند توانمند برای رقابت داریم ولی هنرمند برای فعالیت نیاز به عقبه حمایتی دارد و کوچ هنرمندان برای ما بسیار ناگوار است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: در روز تودیع خود امیدوارم بگوییم که یک قدم جلو رفته‌ایم وگرنه در مقابل آیندگان شرمنده خواهیم شد.

وی افزود: من برای کار برگشتم و اگر مجال کار نباشد حضور من بیهوده است. اگر روزی احساس کردید که من دچار روزمرگی شدم حتما هنرمندان حاضر و بزرگان اهالی فرهنگ به من گوشزد کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شهر من | پایگاه خبری تحلیل شهر من