شما اینجا هستید

سیاسی و اجتماعی » الزامات شوراي شهر كارآمد؟

نهادهای انتخابی نظیر شورای اسلامی شهر به علت قائم به فرد بودن وظایف فرد انتخاب شونده، این ضرورت را می طلبد که منتخبین افرادی آگاه به مسائل شهری، دغدغه مند، پاک دست و مبارزه با فساد شیوه مرضیه آنان باشد. يعني توسعه شهر بدون توسعه شهروندان و توسعه شوراي شهر بدون توسعه اعضاي آن خيالي بيش نخواهد بود چراكه تنها اعضا شورای توانمند و كاردان هستند كه حتی در غياب منابع مالي، می توانند پیشرفت در نهاد شورا و شهرداری را رقم بزنند. در نهاد تخصصی نظیر شورای شهر، تنها از رهگذر انتخاب افراد متخصص و مجرب و توسعه یافته و توانمند از لحاظ کارکردهای موردنیاز شوراي شهر تبریز است كه ميتواند منتهی به نظارتی موثرتر ،استفاده مسؤولانه تر از منابع محدود شهر تبریز و تصویب قواعد اجرایی‌تر گردد كه در غیر این صورت و با انتخاب افراد غیرمتخصص و ناآشنا به مدیریت شهری و ضروریات آن،شورای شهر را به نهادی ناکارآمد و حتی زاید تبدیل خواهد كرد که نه یارای نظارت بر مدیریت اجرایی شهرداری را خواهد داشت و نه حتی توان تصویب قواعد موردنیاز اداره شهر را خواهد داشت.

مدیریت کلانشهر تبریز با کلکسیونی از مشکلات بزرگ نظیر عدم پیاده سازی مدیریت یکپارچه شهری ،کنترل و بهبود آلودگي هوا،کنترل ترافیک ،باز آفرینی بافت فرسوده ، حاشیه‌نشینی و عدم وجود نظام درآمدهای پایدار شهری که با بی‌توجهی‌‌ها و احیاناً برخی سیاسی‌کاری‌‌ها و انباشته شدن آنها در گذر زمان دست به گریبان است لذا بیشتر از هر زمان دیگر شوراي شهر تبریز به نیروی انسانی متخصص و پرانگیزه و البته با تجربه نیازمند است.

عبور از انتخابات شورای اسلامی شهر و موفقیت در آن،برای هر کاندیدا لازم است ولی کافی نخواهد بود چرا که عبور از انتخابات شورا با افراد غير متخصص بي انگيزه كه محصول سهم خواهي گروه ها و جريانهاي سياسي باشند، به مثابه پریدن از روي ديواري است که اعضای شورا و جریان سیاسی پشتیبان آنها را ، در آن سوی ديوار با انبوهی از مشکلات مواجه خواهد ساخت و آن زمان است که اگر منابع انسانی شوراي شهر که همان اعضایش هستند به زیور توانمندی و توسعه یافتگی آراسته نباشند،به اصطلاح کشتی‌گیران، فتیله پیچ خواهند شد. آسيبي كه آثار زخم هاي چنين رفتارهاي غيرمسؤولانه اي بر تن رنجور شده مديريت شهري تبریز سالها مانده و خواهد ماند.معضلی که در چند دوره شورا با ورود افراد ناآشنا به مديريت شهري و بدتر از آن فقدان برنامه، دست به گریبان بوده است و خوب می‌دانیم که چقدر چنین نگرشی، باعث آسیب به شهر و شهروندان تبریز شده است.

بنابراین شوراي شهر كارآمد تنها با حضور اعضای توسعه یافته و البته پرانگيزه بگونه اي كه به لحاظ توانمندي متناسب با مشکلات عظیم مديريت شهري می‌تواند شكل بگيرد تا سایر منابع مدیریت شهری یعنی منابع مالی و فرآیندها و روشها را اصلاح و بهینه کرده و آنها را در راستای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان بکار گيرد. تبریز جز به مدد حضور شخصیت های توانمند، توسعه محور، پاک دست و فساد ستیز و ایضا افرادی که شائبه مالی و اخلاقی نداشته باشند و جایگاه متناسب با شان و جایگاه تبریز بزرگ باشد، مسیر توسعه را خواهد پیمود.

نازیلا آصفی، نماینده دور اول و دوم شورای شهر تبریز

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شهر من | پایگاه خبری تحلیل شهر من